Научниците открија колку долго коронавирусот се задржува на кожата

Научниците од јапонскиот Универзитет „Кјото“ спроведоа студија во која ја тестираа издржливоста на вирусот САРС-КоВ-2 (SARS-CoV-2) и вирусот на инфлуенца А (ИАВ) (А (IAV) во мешавина на слузта на горните дишни патишта и на човечката кожа. Тие исто така ја тестирале ефикасноста на дезинфекцијата од 80-процентен етанол против тие два вируса.

Јапонските научници во студијата откриле дека и двата вируса значително помалку се задржуваат на површината на кожата отколку на другите неоргански површини (како метал, пластика, стакло), но важно е да се напомене дека новиот коронавирус може да преживее на кожата значително подолго од ИАВ.

Откриле дека вирусот САРС-КоВ-2 на кожата преживува дури 9,04 часа, додека ИАВ на човечката кожа може да преживее само 1,82 часа во просек.

Прочитајте и...  Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

Студијата покажа и колку долго двата вируса можат да преживеат во слузта на горните дишни патишта. Новиот коронавирус може да преживее и до 11 часа во слузта, додека ИАВ станува неактивен по само 1,69 часа.

Тестирајќи ја ефикасноста на 80-процентниот етанол во неутрализирањето на двата вируса на човечката кожа, студијата покажала дека оваа концентрација на етанол целосно ги оневозможува за само 15 секунди.

Заклучокот на јапонските научници е дека издржливоста на новиот коронавирус на човечката кожа го зголемува ризикот од пренесување на заразата преку контакт и со тоа ја интензивира самата пандемија. Затоа, хигиената на рацете е исклучително важна во спречувањето на ширењето на заразата.

Поврзани вести

Виц на денот: Географија

Слободен печат

Никој не ја препозна Ријана: Го покри цело лице, но тетоважите ја издадоа!

Слободен Печат

Немате 500 евра во џеб, а носите брендирана облека: Марија Шерифовиќ без влакна на јазикот!

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО: Бодибилдер се ожени со секс кукла – Се запознале во бар, а после 8 месеци „врска“ ја запросил

Слободен Печат

ФОТО: Уна Чолиќ, Миа Бјелогрлиќ, Ела Дворник… Погледнете какви ќерки имаат познатите личности од Балканот

Слободен печат

ФОТО: Тамара Тодевска стави нова тетоважа, овојпат не е стих од химната…

Ирена Трајкова

Остави Коментар

MacedonianAlbanian