Научниците открија: Еве какви ќе бидат децата доколку како мали спијат со вас! - Слободен печат

Научниците открија: Еве какви ќе бидат децата доколку како мали спијат со вас!

Ако го делите креветот со децата веројатно знаете колку е тоа истовремено тешко и неодоливо. Можеби не можете да се наспиете комотно, а наместо партнерот во прегратка често ви завршуваат децата. Но, јасно како ден ви е дека ова нема засекогаш да трае, па им дозволувате на дечињата да спијат покрај вас. Научниците откриваат дека тоа има и други предности.

Според објавените резултати од научно истражување, децата кои спијат со родителите како возрасни се посигурни, поинтелигентни и со поголема самодоверба. Истражувањето открива дека децата кои слободно го напуштаат својот кревет среде ноќ и се вовлекуваат кај родителите постигнуваат подобри резултати на когнитивните тестови во првите одделенија во основно училиште.

Исто така, децата кога ќе пораснат се позадоволни од животот и посигурни кога станува збор за љубовните врски, што особено се однесува на момчињата.

Прочитајте и...  Рецепт за совршено варено вино

Крајниот заклучок е дека мажите кои спиеле со родителите како деца се посамоуверени, поретко имаат чувство на вина и не се плашливи. Авторите на слично истражување, Робин Луис и Лоис Џанда исто така воочиле голем број коментари на испитаници кои изјавиле дека се чувствуваат посигурни кога по некој лош сон можеле да отидат во креветот на мама и тато.

Заедничко спиење со мали бебиња не се препорачува поради опасноста од синдромот на ненадејна смрт на новороденчето.

Прочитај повеќе

Наши миленици: Ари и Луна

Слободен печат

Кејт Мидлтон едвај ја задржа сукњата на себе: Во последна минута избегна катастрофа! (ФОТО)

Слободен печат

15 гастрономски тајни на најдобрите готвачи во светот

Слободен печат

Почна владеењето на Водолијата, период на најсилна енергија и најголеми промени!

Слободен печат

Фустан што ги изнервира Американците: Црвениот тепих не е место за политика

Слободен печат

Јапонска техника за подмладување околу очите која бара за една минута

Слободен печат

Остави Коментар

7 − one =

Прочитај повеќе

Рецепт за совршено варено вино

Слободен печат

Паоло Коелјо се откажа од книгата што ја пишувале заедно со Коби Брајант

Слободен печат

Оскари 2020: Само зеленчук на маса, менито ќе биде 70 отсто веганско

Слободен печат

Скандал во Луксембург: Војвотката Марија Тереза обвинета за луди трошоци

Слободен печат

Поради овој „срам“ Ник Џоунс секогаш ќе ги памти Греми наградите! (ФОТО)

Слободен печат

Шварценегер открива како го заработил првиот милион

Слободен печат