Научници создадоа дрон кој изгледа како вистинска птица (ВИДЕО)

Научници создадоа експериментално биспилотно летало кое користи биохибридни крилја со помош на вистински пердуви од птица.

Дронот „PiogeonBot“ (Робот-Гулаб) служи за тестирање на нов начин на летање на беспилотните летала.

Овој дрон всушност треба да помогне научниците да разберат за што точно служат и како птиците ги користат пердувите. Науката е поделена околу тоа дали пердувите всушност помагаат во аеродинамиката при летањето на птиците.

Прочитајте и...  Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција