17.8 C
Скопје

Научете како да го менаџирате бесот: Седум корисни совети од психолозите за самоконтрола

Кога сме лути, воопшто не постапуваме рационално. Лутината нè спречува да размислуваме правилно и да носиме добри одлуки, слично како пијан човек да не знае кога е време да престане да пие алкохол. Во такви моменти, ние ја покажуваме нашата најпримитивна страна и ризикуваме да ги избркаме сите луѓе кои мислат добро за нас.

Што правите ако релативно често чувствувате лутина од една или друга причина? Психолозите препорачуваат да ги поминете следниве седум чекори.

 Идентификувајте ги предизвикувачите на вашиот гнев

Овие можат да бидат, на пример, злонамерни коментари на кои сте изложени на работа, несоодветно однесување на блиска личност или фрустрација што ја чувствувате заради некои ваши неуспеси.

Ставете се во позиција на личноста која ве изнервирала

Откријте дали сте предизвикале лутина со некои ваши постапки, поради што сега ви ги враќа.

Обрни внимание на реакцијата на вашето тело

Кога сме лути, срцето чука побрзо, лицето станува црвено, а некои луѓе чувствуваат затегнатост на мускулите на рамото.

Направете нешто што ве опушта

Некои луѓе се релаксираат со медитација, други се релаксираат со музика а на многумина им треба да излезат надвор за да се смират целосно по напад на гнев. Изберете метод што ви дава најдобри резултати.

Вежбајте да се справувате со лутината

Замислете типична ситуација што ве лути и обидете се да откриете што е тоа што треба да го направите за да не се вознемирите повторно кога ќе ви се случи нешто слично.

Бидете свесни дека чувството на лутина е сосема нормално

Човечки е да се лути од време на време. Сè додека не ви се случува премногу често, нема причина да се грижите.

Не биди премногу строги кон себе 

Во ред е конструктивно да ги анализирате своите постапки со кои навистина не сте горди, но е контрапродуктивно да потрошите многу време на тоа, особено кога ќе можете подобро да го искористите за некои повредни цели.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар