НАТПРОСЕЧНАТА интелигенција се одразува и во начинот на кој јадете

На многумина можеби ќе им звучи смешно, но најновото истражување покажало дека доколку се измачкате или се накапете додека јадете, тоа е показател на интелигенција. Луѓето тоа најчесто го сметаат за неспретност, но тука станува збор за нешто сосема поинакво.

Постои разлика во начинот на кој високоинтелигентниот човек го користи својот мозок во споредба со луѓето со ниска интелигенција.

„Колку вашиот мозок е понеорганизиран, толку сте поинтелигентни. Со други зборови, не е работата во тоа дека сте неспретни, туку дека другите работи ви се многу поголеми приоритети од пијалакот што го консумирате“, објаснува авторот на истражувањето Стив Џонсон.

Останати карактеристики кои покажуваат натпросечна интелигенција се:
– Лесно пронаоѓате поврзаност меѓу на прв поглед неповрзани информации
– Сочувствувате со другите
– Духовити сте
– Имате силна самоконтрола
– Сакате да бидете сами
– Отворени сте за нови идеи
– Свесни сте за своето незнаење
– Лесно се прилагодувате на нови ситуации и нови луѓе
– Повеќе ја сакате ноќта отколку денот
– Тешко нешто ве попречува и ве деконцентрира во работата.

Прочитајте и...  Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог: Професионалниот раст доаѓа преку истражување и многу работа

Прочитај повеќе

Веднаш ја нападнаа: Марија Шерифовиќ обвинета дека одобрува силување! (ФОТО)

Васко Спасоски

Чизкејк со малини: Сите го обожаваат овој колач, а денес во него можете да уживате и Вие (ВИДЕО)

Слободен печат

Социјален експеримент: Водителот Стефан Лазаров просеше на скопските улици преправен во богат, па во сиромав! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Олеснете си го животот – Генијални трикови за брзо и ефикасно лупење на храната! (ВИДЕО)

Слободен печат

Трета среќа за иконата на грчката електронска сцена – Никос Диамантопулос повторно во Скопје!

Васко Спасоски

Убавата актерка беше во врска со 16 години постариот колега, а сега го има популарниот Бали бег

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поради нејзиниот изглед на жива барбика, денес никој не сака да ја вработи! (ФОТО)

Слободен Печат

Брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Криси Тиген на Твитер ја обвинуваат за педофилија поврзана со кругот на Епстајн: Блокирав милион луѓе!

Слободен Печат

Маргот Роби е една од најубавите актерки во Холивуд која никогаш не престанува да изненадува: Модни комбинации кои го оттргнаа вниманиете дури и од нејзиното прекрасно лице! (ФОТО)

Слободен Печат

Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ ја ублажува анксиозноста

Слободен печат

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Слободен печат