Натпреварот со Македонија ќе биде од најтешките за нас

epa09268626 Roman Yaremchuk (C) of Ukraine in action against Frenkie de Jong (R) of the Netherlands during the UEFA EURO 2020 preliminary round group C match between the Netherlands and Ukraine in Amsterdam, the Netherlands, 13 June 2021. EPA-EFE/Dean Mouhtaropoulous / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Утре репрезентацијата на Македонија ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство и тоа против селекцијата на Украина.

И двете репрезентации во натпреварот влегуваат по поразите во воведното коло, Македонија загуби од Австрија со 3:1, додека Украина и поразена од Холандија со 3:2.
Украинците кои на ЕП имаат големи амбиции, односно најмалку да ја поминат групната фаза, планираат да се „вадат“ против избраниците на селекторот Игор Ангеловски, но исто така се свесни дека тоа нема да биде лесен предизвик.

Напаѓачот на Гент, Роман Јаремчук смета утрешниот натпревар против Македонија ќе биде еден од најтешките за неговата репрезентација во последните години.
– Македонија можеби нема играчи како Депај, Де Јонг или Вајналум, но имаат вистински тимски дух кој секој може да го почувствува. Македонија на теренот излегува со своја идеја и мисија и фудбалерите се борат до последниот миг од натпреварот за тоа. Ова ќе биде еден од најтешките натпревари за нашата репрезентација. Ние мора да се фокусираме на нашата игра, да бидеме агресивни, но и да го респектираме противникот – вели Јаремчук.  

Видео на денот