НАТО вети дека нема да ги заборави Авганистанците кои не се евакуирани

Бегалци од Авганистан / Фото: EPA-EFE/AKHTER GULFAM

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска оцени дека е „неопходно” аеродромот во Кабул да остане отворен и вети дека нема да бидат заборавени оние кои се обидуваат да избегаат од талибанскиот режим во Авганистан по заминувањето на последните американски војници.

– Одржувањето отворен аеродром е од суштинско значење, како за да се обезбеди хуманитарна помош за народот во Авганистан, така и за да бидеме сигурни дека можеме да продолжиме со евакуација на луѓето, оние кои сакаат, но не можеа да си заминат, истакна Столтенберг.

Според него, НАТО е посветен на продолжување на работата за евакуација на Авганистанците.

– Нема да ги заборавиме, додаде Столтенберг.

Пентагон синоќа соопшти дека американската војска го напуштила Авганистан

извор МИА

Видео на денот