НАТО ќе се прошири до вселената, но нема намера таму да постави оружје

НАТО го проширува своето делување и во свелената, што ќе биде петта оперативна зона по копната, морињата, воздухот и од неодамна сајбер-просторот, рекоа извори од Алијансата, а пренсе Б92.

– Вселената е клучна за одбрана на Сојузот и за одвраќање, за рано предупредување и за навигација – изјави во Брисел главниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред тој потег да го потврдат 29-те држави членки.

Околку половина од 2000 сателити во Земјената орбита им припаѓаат на членките на НАТО, додаде Столтенберг, но кажа и дека „НАТО нема намера во вселената да поставува оружје“.

Сепак, нападите врз сателитите на земјите-членки би можеле да се сметаат за провокација на која треба да се одговори, смета американската амбасадорка во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон.

Прочитајте и...  Вучиќ за протестите: Никогаш нема да ме уплашат и да ме скршат

Член 5 од основачкиот договор вели дека напад врз една членка се смета за напад врз целиот Сојуз. Тоа е едно од најважните начела на НАТО, кое е активирано досега само еднаш, по терористичките напади на Кулите близначки во САД на 11 септември 2001 година.

Членките се усогласија за проширување на зоната на делување пред состанокот на министри за надворешни работи на НАТО утре во Брисел.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат