НАТО го зајакнува капацитетот на Северна Македонија за справување со коронавирусот

Системот им овозможува на сите институции од нашата земја, како и на организации како што се Црвениот крст, што подобро и поефикасно меѓусебно да комуницираат и ги координираат своите активности.

НАТО командниот систем за управување со кризи – НИЦС, кој нашата земја целосно го имплементира во 2019 година, овозможува брзо и ефикасно координирање на активностите на сите институции во рамки на националниот одговор на кризата со Ковид-19.

Сајтот достапен за јавноста: http://nicspublic.cuk.gov.mk овозможува обезбедување на информации и совети за јавноста во реално време.

Следната генерација на системот за управување со инциденти – НИЦС Северна Македонија, како што информира НАТО алијансата на својата веб-страница, целосно го имплементира во 2019 година.

– Експертите од Центарот за управување со кризи во Северна Македонија брзо го прилагодија системот за подобрување на реакцијата на земјата на коронавирусот. НИЦС и овозможува на јавноста пристап до информации во реално време за моменталната состојба со пандемијата во нивната средина, како и со информации за кого да контактираат во случај на потреба на храна и лекови, се вели во соопштението од НАТО.

Прочитајте и...  Продолжува серијалот „Корона дијалози“ за влијанието на пандемијата врз секојдневниот живот

Системот, исто така, овозможува на сите институции од нашата земја, како и на организации како што се Црвениот крст, што подобро и поефикасно меѓусебно да комуницираат и ги координираат своите активности.

– Северна Македонија ќе стане формално 30-та земја членка на НАТО подоцна во текто на денот (27 март 2020), по депонирање на инстументот за пристапување Северноатлантскиот договор во американскиот Стејт департментот во Вашингтон, стои во соопштението објавено на веб страницата на НАТО.

НИЦС системот е дел од НАТО проектот Наука за мир и безбедност – „Напреден регионален пилот за цивилна координација во вонредени состојби” што претставуав соработка меѓу Линколн лабораторијата при Институтот за технологија во Масачусетс, Дирекцијата за наука и технологија на Министерството за внатрешна безбедност на САД и Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора и Северна Македонија.

Прочитајте и...  Јапонија издвојува дополнителни 302 милијарди долари за економијата

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат