Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Наставник во шпанската Гранада на учениците во четврто одделение им дал тест со четири математички прашања поврзани со трагично загинатата НБА ѕвезда.

Трагичната смрт на Коби Брајант минатиот месец го шокира целиот свет, а еден наставник во Шпанија на свој начин му оддаде почит на легендарниот кошаркар.
Наставникот Николас Мегиас, им даде тест на своите ученици и го нарече „24“ во чест на Коби Брајант.

„Ова е тест кој Николас Мегиас им го даде на своите ученици во основното училиште Салесианос во Гранада. Што мислите вие?“, напиша на својот Твитер профил, новинарот кој притоа ги приложи и прашањата.

– Во последниот натпревар Коби Брајант постигна шест тројки, 10 слободни фрлања и 16 шута за два поени. Колку поени постигна на тој натпревар?, е првото прашање.

Прочитајте и...  Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

– Во НБА кариерата, Коби постигна 33.643 поени за 20 сезони. Доколку секоја сезона постигнуваше ист број на поени, колку поени би постигнувал секоја сезона?, е второто прашање.

– Коби една сезона просечно постигнуваше по 27 поени на 73 натпревари во регуларната сезона и 29 поени на 23 натпревари во плејофот. Колку поени постигна таа сезона?

– Во 20 години колку што беше во НБА, Коби и неговиот тим Лос Анџелес Лејкерс одиграа вкупно 1.592 натпревари, загубија 649. На колку натпревари победија во тие 20 години? Колку одиграни натпревари им недостасуваа за да остварат 1.000 победи?, е четвртото прашање на тестот.

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат