Наставнички од Аеродром прогласени за најдобри во регионот

Градоначалникот Златко Марин денеска им додели признаници на двете одделенски наставнички Анета Велкоска и Жаклина Ристовска од основното училиште „Браќа Миладиновци“, кои се добитнички на титулата најдобар наставник во земјите од поранешна Југославија.

Ова признание го добија на регионалната конференција „Светот на образованието ги брише границите“ што неодамна се одржа во Будва, Црна Гора, за афирмација на наставничката професија преку серија активности.

Анета Велковска, исто така, беше прогласена за Просветен работник на годината на Град Скопје за учебната 2018/19 година од страна на Здружението на просветни работници на Град Скопје, а Жаклина Ристовска за Просветен работник на годината во 2015 година на државно ниво, која се стекна и со Сертификат за постер-презентација на тема “Алгоритамско размислување – базична вештина на 21 век” .

Прочитајте и...  Сугарески: Капиталните инвестиции во ресорот транспорт годинава над ланската реалзиација од 86 проценти

Асоцијацијата на најдобрите наставници на бивша Југославија има цел да ги вмрежи наставниците од различните земји и да им овозможи размена на нивните искуства и практики.

Исто така, признаници од градоначалникот Марин добија и основните училишта „Љубен Лапе“, „Браќа Миладиновци“ и „Гоце Делчев“ за посебен придонес во спортот. Од името на наставниците по физичко воспитување, признаниците ги примија директорите на училиштата.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција