Наставата на италијанските факултети почнува на 21 септември

Наставата на факултетите ширум Италија почнува в понеделник на 21 септември, а студентите на предавањата ќе мора да носат заштитни маски за да се спречи ширењето на вирусот Ковид-19, изјави италијанскиот министер за високо образование Гаетано Манфреди.

Универзитетите во Италија беа затворени во март, на почетокот на пандемијата со новиот коронавирус.

Предвидено е на предавањата да присуствуваат 50 отсто од студентите, а во истовреме постои и можност за учење од далечина. Тоа се однесува на студентите кои живеат вон градот каде се факултетите, за странците, но и за сите други кои од различлни причини не можат да присуствуваат на предавањата.

Прочитајте и...  Самоопределување обвинува: Едностраните заложби на нелегитимниот премиер

Прочитај повеќе

Змејковски за „27 април“: Само еднаш присуствував на протестите „За заедничка Македонија“, во Ристовски и Јанакиески не сум имал контакт

Слободен печат

Мицотакис им најави дополнителни мерки на Грците

МИА Агенција

Владата на следната седница ќе ги разгледа барањата на мајките за продолжување на породилното отсуство

Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

Слободен печат

Лани Владата потрошила околу 26 милиони денари за патувања и ресторани

Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Добредојде за Дејвид Гeр: Новиот евроамбасадор пристигна во Македонија

Слободен печат

Заразеното дете три дена одело во градинката во Струмица, 11 дечиња ставени во изолација

Михаило Донев

Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Слободен печат

Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска во случајот „Тенк“

Слободен печат

ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација

Слободен печат

Социјални последици од пандемијата: Училиштата не работат, децата жртви на принудна и присилна работа

Слободен печат