8 C
Скопје

Наскоро започнува реконструкција на фасадите на ЕСМ и Пелагонија

Две фасади во центарот на Скопје се уште чекаат реконструкција. Зградата на Пелагонија и ЕСМ се единствените кои не беа опфатени во проектот Скопје 2014, и при тоа не добија барокен изглед. Скелињата околу висококатницата на ЕСМ кај Градскиот трговски центар кои со години стоеа околу неа, беа демонтирани пред неколку месеци, а отстранети се и белите платна ја нагрдуваа сликата од строгиот центар на градот.

Отстранувањето на скелињата откри дека дел од поранешната стаклено-метална фасада е веќе заменет со бетонски елементи, но и дека дел е се уште останат на зградата. Оваа зграда до неодамна ја користеше и компанијата ЕВН, но таа се исели од неа откако ја купи Градската куќа под Кале. Тоа пак беше причина за ширење на шпекулации дека градската администрација на Градот Скопје би можела да се пресели во зградата на ЕСМ.

Прочитајте и...  ЈСП: Јавниот превоз ќе продолжи да функционира до 20:00 часот

Причина за подгревање на шпекулациите се и најавите дека Градот многу наскоро ќе ја реконстуира фасадата на ЕСМ. Градоначалникот Петре Шилегов денеска за „Слободен печат“ најави дека наскоро Градот ќе излезе со конкурсни решенија за изгледот на зградите. Тој нагласи дека ќе се внимава да се задржи автентичниот изглед на двете згради.

-Тоа се две згради, два објекта во центарот на Скопје кои се спасија од барокен изглед. Со години останаа нереконструирани нивните фасади и сметам дека сега е вистинско време да се направи реконструкција на фасадите. Многу наскоро Градот ќе излезе со конкурсни решенија за изгледот на зградите. Морам да нагласам дека најмногу ќе се внимава да се задржи автентичниот изглед на двете згради, рече Шилегов, но не прецизираше кога ќе започнат градежните работи.

Прочитајте и...  Пендаровски – Петреску: Со членството на Северна Македонија во НАТО се отворени и нови можности за проширување на партнерството

Шилегов досега нема ниту потврдено ниту демантирано дека градската администрација ќе се сели во старата зграда на ЕСМ.

-Градот Скопје работи на изнаоѓање соодветен објект за градската администрација. Кога ќе биде изнајдено соодветно решение, јавноста ќе биде навреме информирана, е одговорот кој често редакцијата на „Слободен печат“ го добива од градоначалникот.

Инаку зградата е изградена во 1962 година, а во 2000 беше делумно реконструирана, кога беше додадена стаклената фасада.

.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар