Наскоро реконструкција на плочникот и ново зеленило кај Зелен пазар

Фото: Општина Центар

Плочникот кај Зелен пазар наскоро ќе се реконструира, а ќе се засади и ново зеленило на овој простор. Градоначалникот Горан Герасимовски најави дека Општина Центар изработува проект за уредување со нови зелени површини на места каде сѐ уште повремено стојат дивите препродавачи и за менување на искршените плочки на дотраениот плочник.

Во моментов едната површина е ископана и се подготвуваме да ја зазелениме, а планирано е во текот на викендот да се продолжи на другите зелени површини. Дополнително како општина направивме и проект за урбанизирање на цел овој појас во делот на зеленилото, еве и еден плочник кој со години не е реконструиран и тоа е ставено во програмата, набрзо истиот ќе биде реконструиран од страна на општината и разубавен овој дел од Општина Центар – рече Герасимовски.

Тој нагласи дека по засилените инспекциски контроли јавната хигиена на потегот околу зеленото пазарче е на повисоко ниво.

Имаме многубројни поплаки од страна на станарите, граѓаните за тоа што се случува на зелениот пазар. Подигната е како што гледаме изминативе неколку месеци хигиената на повисоко ниво. Нашите хигиеничари се секојдневно на терен и се обидуваме да воспоставиме и воспоставуваме ред во делот на дивите препродавачи. Не е толку голем проблем продавањето на цвеќиња и зеленчуци од страна и надвор од пазарот поголем проблем е узурпирање на зелените површини и продавање на сѐ и сешто дополнително и во парковите, изјави Герасимовски.

За решавање на проблемите и потребите на граѓаните со живеалиште околу овој појас Герасимовски рече дека засилените инспекторски контроли продолжуваат и во следниот период. Тој потенцираше дека засилените надзори резултирале со 30 отсто повеќе казнени прекршоци, но и видливи резултати.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот