Наскоро претстава „Семејни приказни“ во прилепскиот театар

Ансамблот на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински” ги почна подготовките за претставата „Семејни приказни” во режија на Милош Б. Андоновски. Сценографијата е на Наташа Вчкова, костимите се на Марта Дуфне Јосифовска, а во претставата играат: Јасмина Мицовска Станкоска, Илија Волчески, Катерина Чакмакоска Клинческа и Димитар Црцороски.

Во текстот на српската драмска авторка Биљана Србљановиќ станува збор за игра на четири деца во која постепено се откриваат лични семејни приказни, односот на родителите, семејното насилство, политичките метастази, како и целиот општествен контекст, воопшто.

Претставата „Семејни приказни” е прв професионален ангажман на режисерот Андоновски во прилепскиот театар. На прилепската публика, тој прв пат, ѝ се има претставено со својата дипломска претстава „Поблиску” според текстот на Патрик Марбер, во 2015 година, во „Офф програмата” на МТФ „Војдан Чернодрински”.

Прочитајте и...  Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Подготовките за претставата „Семејни приказни” ќе се интензивираат по Велигденските празници, а премиерата се планира во месец јуни.

Ова е втора претстава од годинашнава програма на која работи прилепскиот театар. Се подготвува и претставата „Арапска ноќ” во режија на Зоја Бузалковска, а премиерата е во мај.

Прочитај повеќе

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат

Шпанската влада ќе им дава по 462 евра месечно на најсиромашните граѓани

Слободен печат

Спасовски: Земјоделството е еден од носечките столбови за развој на вкупната економија

Слободен печат

Уапсен полицаецот кој го гмечеше и под чии нозе почина Афроамериканецот Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на Комисијата за заразни болести водена од политичарот Караџовски

Слободен печат