„Насилството раѓа насилство, сопри го, не го разгорувај“ кампања за стопирање на меѓуврсничко насилство

Под мотото „Насилството раѓа насилство“ денеска започна кампања за спречување на насилството од каков било вид, со посебен осврт на меѓуврсничкото насилство и говорот на омраза, на Агенцијата за млади и спорт и Министерството за внатрешни работи, во која се вклучи и Градот Скопје.

За активностите што се преземаат како дел од оваа кампања денеска на прес-конференција зборуваа градоначалникот Петре Шилегов, заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски.

– Мотото на оваа кампања е „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“, а токму тоа е и целта на кампањата, да се подигне свеста кај учениците во средните училишта да изградат активен однос кон спречувањето на насилството, првично преку негово препознавање, морална осуда на насилството во сите негови видови и форми, мерките за заштита од насилство, како и разбирање за штетните последици од насилството. Оваа кампања ја поврзавме со проектот „За безбеден град“ во кој Град Скопје преку средните училишта се приклучи минатата година со цел, меѓу другото, активно да се влијае на намалување на насилството во средните училишта. Во таа насока интензивно веќе втора година по ред  во училиштата се организираат работилници и трибини за намалување и спречување на насилството меѓу учениците. Веќе во сите средни училишта се формирани тимови за безбедност составени од педагог/психолог, претставник од Советот на родители, претставници од СВР, професори, ученици и обезбедувачи. Тимовите имаат задача да ги детектираат можните причини за појава на насилство и да делуваат превентивно – рече денеска градоначалникот Шилегов.

Прочитајте и...  На 18 јуни ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“

Дарко Каевски од Агенција за млади и спорт, упати јасна и недвосмислена порака до сите млади. Никогаш, ама апсолутно никогаш да не предизвикуваат, да не поттикнуваат и да не потпалуваат ситуации, каде на крајот сите ќе бидат губитници. Таквото однесување, како што рече Каевски, е неприфатливо за сите, а особено не за младите.

-Светската Здравствена Организација потенцира дека насилството има долгорочни последици на психичкото и физичкото здравје кај младите. Жртвите на насилство често не го пријавуваат нападот, сведоците понекогаш одбиваат да преземат нешто, и поради заедно мораме да го запреме тоа и да го искорениме уште во самиот почеток и самиот страт, рече Каевски.

ЈСП Скопје промовираше и брендиран автобус со пораката на кампањата, со што стана активен субјект во нејзина промоција.

Прочитајте и...  67 новозаболени со Ковид-19 во земјава, уште едно лице почина

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат