Населението на Египет се зголемило за 220.000 луѓе за 55 дена

Египет

Бројот на жени во Египет кои користат методи за планирање семејство достигна 66,4 отсто, што претставува зголемување од 7,9 отсто во споредба со 2014 година, објави Централната агенција за јавна мобилизација и статистика.

Зголемувањето во возрасната група од 15 до 49 години е 2,85 раѓања по жена, што е за 22 отсто помалку од 3,5 раѓања по жена пред десет години. Агенцијата ги објави податоците во врска со Меѓународниот ден за акција за здравјето на жените, кој се одбележува на 28 мај.

Во меѓувреме, податоците на институцијата покажуваат дека за 55 дена населението на Египет пораснало за околу 220.000 луѓе, достигнувајќи над 104.971.000. Населението на северноафриканската земја во јануари годинава достигна 104 милиони.

Во март, владата соопшти дека ќе обезбедува 1.000 локални фунти годишно за жени со најмногу две деца. Одлуката е дел од египетскиот национален проект за развој на семејството, кој има за цел да се справи со пренаселеноста преку контрола на раѓање, образование, здравствена заштита и развој на пазарот на трудот.

Со сегашната стапка на раст, населението на арапската република ќе достигне 192 милиони луѓе во 2052 година, според анализата на агенцијата за статистика.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот