НАСА предупредува: Чадот од Австралија ќе направи полн круг околу земјата - Слободен печат

НАСА предупредува: Чадот од Австралија ќе направи полн круг околу земјата

НАСА соопшти дека околу Нова Година тој чад стигнал до Јужна Америка, како и дека до 9 јануари веќе ја минал пола планета.

Чадот од огромните пожари кои предизвикуваат вистински хаос во Австралија наскоро ќе направи полн круг околу земјата и ќе се врати оттаму од каде што почнал, соопштуваат од НАСА.

Масовните пожари го опустошија источниот брег во Австралија, а доведоа и до ширење на чадот и ширум Пацификот.

НАСА соопшти дека околу Нова Година тој чад стигнал до Јужна Америка, како и дека до 9 јануари веќе ја минал пола планета.

– Се очекува чадот да направи најмалку еден полн круг околу земјата – информираат од оваа агенција.

Стотици шумски пожари избувнаа во Австралија, што одоведе до смрт на 28 лица и уништување на 2.000 домови, а се проценува дека загинале и повеќе од милијарда животни.

Експертите тврдат дека интензитетот на пожарите бил непредвидлив и дека причина за тоа се климатските промени.

Како чадот поминал низ целиот свет?

НАСА пренесе дека неодамнешните пожари биле толку големи што довеле до голем број на несекојдневни бури предизвикани од силниот ветер.

Фото: Твитер

Токму тие бури го однеле чадот во стратосферата, на рекордна височина од 17,7 километри.

– Еднаш кога веќе е во стратосферата, чадот може да патува илјадници километри подалеку, на тој начин менувајќи ги атмосферските услови на глобално ниво.

НАСА забележува и дека чадот ја променил бојата на небото во Јужна Америка и драматично влијаел на Нов Зеланд, каде имаше проблеми со загаденоста на воздухот, а тоа довело и до потемнување на снегот на планините.

Големите австралиски градови како Сиднеј, Мелбурн, Канбера и Аделаид исто така имаа исклучително лош квалитет на воздухот поради чадот.

Во Австралија и натаму се активни околу 100 пожари на исток во земјата, но и покрај тоа метеоролозите прогнозираат дожд, па сите се надеваат дека тоа ќе им помогне на пожарникарите во борбата со огнената стихија.

Прочитај повеќе

Предлозите на бизнис заедницата Заев ќе ги вметне во партиската економска изборна програма

Слободен печат

Вујиќ: Лаикот по Право најде да толкува судска пресуда

Горан Наумовски

Топлотниот бран создаде дамка: Над милион морски птици угинаа над Тихиот Океан

Слободен печат

Руско МНР: САД намерно го убија иранскиот генерал Касем Сулејмани за да ја поткопаат безбедноста

Слободен печат

Ѓорчев: На Македонија не и се потребни картели и сомнителни белосветски мафијаши

Слободен печат

Пристигнати повеќе од 5.500 апликации за поддршка на проекти од културата

Слободен печат

Остави Коментар

7 − three =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Кои права ги имаат Србите во Црна Гора, а кои Албанците во Северна Македонија?

Слободен печат

Спасовски: Се унапредуваат односите и соработката меѓу Северна Македонија и Руската Федерација

Слободен печат

Заев го повика Мицкоски да изнајдат заедничко решение за Законот за јавно обвинителство

Слободен печат

30 ПРАШАЊА СО СТУДЕНТ ВО „КУЗМАН“: Името на мојот студентски живот како филм би бил САМОУНИШТУВАЊЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: За овие две и пол години се решија најважните и најтешките прашања

Слободен печат

Димовски: Со Зaконот за стратешки инвестиции се остава простор за потенцијални злоупотреби

Слободен печат