НАСА предупредува: Чадот од Австралија ќе направи полн круг околу земјата

НАСА соопшти дека околу Нова Година тој чад стигнал до Јужна Америка, како и дека до 9 јануари веќе ја минал пола планета.

Чадот од огромните пожари кои предизвикуваат вистински хаос во Австралија наскоро ќе направи полн круг околу земјата и ќе се врати оттаму од каде што почнал, соопштуваат од НАСА.

Масовните пожари го опустошија источниот брег во Австралија, а доведоа и до ширење на чадот и ширум Пацификот.

НАСА соопшти дека околу Нова Година тој чад стигнал до Јужна Америка, како и дека до 9 јануари веќе ја минал пола планета.

– Се очекува чадот да направи најмалку еден полн круг околу земјата – информираат од оваа агенција.

Стотици шумски пожари избувнаа во Австралија, што одоведе до смрт на 28 лица и уништување на 2.000 домови, а се проценува дека загинале и повеќе од милијарда животни.

Прочитајте и...  Францускиот премиер поднесе оставка

Експертите тврдат дека интензитетот на пожарите бил непредвидлив и дека причина за тоа се климатските промени.

Како чадот поминал низ целиот свет?

НАСА пренесе дека неодамнешните пожари биле толку големи што довеле до голем број на несекојдневни бури предизвикани од силниот ветер.

Фото: Твитер

Токму тие бури го однеле чадот во стратосферата, на рекордна височина од 17,7 километри.

– Еднаш кога веќе е во стратосферата, чадот може да патува илјадници километри подалеку, на тој начин менувајќи ги атмосферските услови на глобално ниво.

НАСА забележува и дека чадот ја променил бојата на небото во Јужна Америка и драматично влијаел на Нов Зеланд, каде имаше проблеми со загаденоста на воздухот, а тоа довело и до потемнување на снегот на планините.

Прочитајте и...  Распишан јавниот повик на Град Скопје за субвенции на инвертери

Големите австралиски градови како Сиднеј, Мелбурн, Канбера и Аделаид исто така имаа исклучително лош квалитет на воздухот поради чадот.

Во Австралија и натаму се активни околу 100 пожари на исток во земјата, но и покрај тоа метеоролозите прогнозираат дожд, па сите се надеваат дека тоа ќе им помогне на пожарникарите во борбата со огнената стихија.

Прочитај повеќе

Канада суспендира договор за екстрадиција со Хонг Конг

Слободен печат

Силјановска- Давкова: Државата ја направија руина, а држава без стабилни институции не е држава

Слободен печат

Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово – Србија

МИА Агенција

Јанчев: Фабриката „Дрекслмајер“ нема да се затвора, политичките партии да не ги мешаат компаниите во предизборната кампања

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули доаѓа Обновата на Македонија и времето кога секој ќе одговара за сторен криминал

Слободен печат

Генетска верзија од новиот вирус до 6 пати позаразна за човечките клетки од изворната форма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Генетска верзија од новиот вирус до 6 пати позаразна за човечките клетки од изворната форма

Слободен печат

Царовска: Кондово ја добива првата детска градинка

Слободен печат

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

МИА Агенција

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Слободен печат

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Слободен печат

Лукаревска: Со бокс во лице на жена не се “исправа” држава

Слободен печат