НАРОДОТ Е ОГОРЧЕН: На истокот на Русија, трета недела по ред се одржуваат масовни протести против власта

Илјадници незадоволни граѓани протестираат веќе трета недела по ред во Хабаровск, главниот град на истоимената област на далечниот исток на Русија, поради апсењето на гувернерот Сергеј Фургал кој е обвинет за соучесништво во убиства пред да влезе во политичките води.

Според ТАС, огорчените граѓани сметаат дека обвиненијата против Фургал се неосновани и бараат судскиот процес да се води во неговиот роден град, кој е повеќе од 6.000 километри оддалечен од Москва.

Најголемиот број демонстранти се собираат за време на викендот, во просек до 10.000, иако властите тврдат дека на улиците имало најмногу околу 3,5 илјади луѓе.

Фургал на локалните избори во 2018 година го победи кандидатот на партијата на Путин, Единствена Русија и ја освои локалната власт. Во текот на својот мандат градеше имиџ на човек од народот, народен гувернер, така што си ја намали платата, нареди продажба на една луксузна јахта која ја купила претходната администрација и понуди нови погодности и помош за сограѓаните.

Прочитајте и...  Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот се очекува од понеделник

Претседателот Владимир Путин на местото на Фургал го постави Михаил Дегтиаријов од партијата на Фругал, Либерално демократска партија, со цел да го намали незадоволството кај граѓаните.

Прочитај повеќе

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Слободен печат

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Слободен печат

Над 150 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Слободен печат

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Слободен печат