11 C
Скопје

НАРОДОТ Е ОГОРЧЕН: На истокот на Русија, трета недела по ред се одржуваат масовни протести против власта

Илјадници незадоволни граѓани протестираат веќе трета недела по ред во Хабаровск, главниот град на истоимената област на далечниот исток на Русија, поради апсењето на гувернерот Сергеј Фургал кој е обвинет за соучесништво во убиства пред да влезе во политичките води.

Според ТАС, огорчените граѓани сметаат дека обвиненијата против Фургал се неосновани и бараат судскиот процес да се води во неговиот роден град, кој е повеќе од 6.000 километри оддалечен од Москва.

Најголемиот број демонстранти се собираат за време на викендот, во просек до 10.000, иако властите тврдат дека на улиците имало најмногу околу 3,5 илјади луѓе.

Фургал на локалните избори во 2018 година го победи кандидатот на партијата на Путин, Единствена Русија и ја освои локалната власт. Во текот на својот мандат градеше имиџ на човек од народот, народен гувернер, така што си ја намали платата, нареди продажба на една луксузна јахта која ја купила претходната администрација и понуди нови погодности и помош за сограѓаните.

Прочитајте и...  Димитриеска-Кочоска: Буџетот за 2021 година се сведува на расфрлање на пари за непродуктивни цели

Претседателот Владимир Путин на местото на Фургал го постави Михаил Дегтиаријов од партијата на Фругал, Либерално демократска партија, со цел да го намали незадоволството кај граѓаните.

Поврзани вести

Фаучи се извини за изјавата дека британските власти прерано ја одобриле вакцината против ковид-19

Слободен печат

Макпетрол совети за возачите – што сѐ влијае на потрошувачката на гориво

СП.

Градските власти исчистија под Кале, се заканија со казни, па заборавија

Работниците од прилепски „Еурокомпозит” се разочарани и најавуваат протести

Слободен печат

БИДИ БЕЗБЕДНА: 16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња

Протест на тутунари пред откупен пункт во Струмичко

Слободен печат

Остави Коментар