5 C
Скопје

Народни лекови за парадентозата: Спасете ги своите заби на време!

Со парадентоза се соочува околу 70% од популацијата. Парадентозата доведува до губењето на забите, но укажува и на други големи проблеми во телото…

Лекарите открија дека лицата кои страдаат од парадентоза живеат пократко за дури 5 години. Меѓутоа, првиот знак за парадентоза, а тоа е крварењето на забите, може да се спречи и ублажи со овие народни лекови.

unsplash

Испирање на устата со чај од жалфија или раствор од сол (1 лажица сол во една чаша вода) или со раствор од сода бикарбона (1 лажица сода бикарбона во една чаша вода). Исплакнете ја устата со овие течности по секој оброк.

Според искуството на некои луѓе, цвеклото помага при парадентоза. Како што велат, треба да излупите цвекло, да го изрендате и да го ставите на непцата од надворешната страна. Оставете го цвеклото во устата еден час или два часа. Подоцна целиот сок и цвекло исплукајте ги од устата.

Прочитајте и...  Ново истражување ја открива причината за смртта на сивите китови во Пацификот

unsplash

Третата опција е гел од алое вера да се мачка редовно на непцата, повеќе пати на ден.

Преземено од Еспресо.мк

Поврзани вести

Објавена е првата фотографија на Кристен Стјуарт како принцезата Дајана во филмот „Spencer“

Слободен Печат

Во вашето неделно мени задолжително вметнете ја и рибата

Слободен печат

„Ова е очајно, понижувачки и срамно“: Вака кралското семејство ги тестира кандидатите за работа во палатата

Слободен печат

Серијата „Bridgerton“ ги сруши рекордите на гледаност на „Netflix“

Слободен Печат

По скандалот со канибализам: Елизабет Чемберс, поранешната сопруга на Арми Хамер сака само нормален живот

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Француска кујна – Тарт фламбе

Слободен Печат

Остави Коментар