12 C
Скопје

Народна банка: Во декември зголемено штедење и кредитирање

Во декември вкупните депозити во банките (на домаќинствата и на фирмите) се зголемени за 3 проценти во однос на ноември, а дури за 5,9 проценти во однос на истиот месец од 2019 година, покажуваат податоците што денес ги објави Народната банка за последниот квартал од ланската година.

Притоа, Народната банка потенцира дека месечниот растот на депозитите е поизразен кај корпоративниот сектор, но растот на годишно ниво повеќе се должи на поголемото штедење на домаќинствата.

Истовремено, податоците покажуваат идека е зголемено и кредитирањето. Така, во декември вкупните кредити (на домаќинствата и на фирмите) забележале раст од 1,1 процент во однос на ноември и 4,7 проценти на годишно ниво.

И во овој случај, месечниот раст на кредитите повеќе е резултат на зголеменото кредитирање на компаниите, додека годишниот, односно ако се споредат податоците од декември 2020 со декември 2019 година, повеќе се должи на зголеменото кредитирање на населението.

Прочитајте и...  Македонија и Албанија заедно имаат што да и понудат на Европа

 

Поврзани вести

Заев и Николовски во офанзива против корупцијата: Нема веќе чување предмети во фиоки, да не ни се случуваат „Панами и Белизиња“

Лука Андреев

Во Романија изречени затворски казни за поранешна министерка и ќерката на Басеску

Слободен печат

Мишел: Недвосмислена поддршка на ЕУ за суверенитетот на Украина

Слободен печат

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Џо Бајден му честиташе 90-ти роденден на Михаил Горбачов

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Смрдеа од човечки измет се шири околу Универзитетската библиотека, раководството вели не сме моќни против граѓаните

Остави Коментар