-1 C
Скопје

Народен лек за МИГРЕНА, ги олеснува симптомите побрзо од лековите

Оној кој не доживеал мигрена, не знае како е да се минува низ вистински пекол поради неподнослива главоболка.

Луѓето кои страдаат од мигрена се чувствителни на светлина, мириси, вкусови, страдаат од мачнини, вртоглавици и несвестица, а најчесто им се потребни и силни лекови против болка. Но, како прва помош може да послужи и еден едноставен лек од народната медицина.

Се работи за сол и лимонов сок. Важно е да се изберат квалитетни состојки, кои ќе ја алкализираат средината во телото и ќе го стимулираат нервниот систем да работи со правилен ритам, а го враќаaт и балансот на електролити.

Рецептот е едноставен, во сок од 2 лимона се додаваат две лажички сол, се меша со 200 мл вода на собна температура и се пие „на екс“.

Прочитајте и...  Почина пејачот Ѓоко Дончев - доајен на македонската народна музика

Секако, овој лек само ги олеснува симптомите, а во зависност од интензитетот, се зема лекот кој лицето вообичаено го пие при мигрена. Вкусот иако е лош, олеснувањето ќе го почувствувате за многу пократко време отколку кога пиете само лек.

Поврзани вести

Како нацистичката руина на Хитлер стана луксузно одмаралиште кое привлекува голем број туристи

Слободен Печат

Џесика Алба откри дека ги шпиунирала своите деца преку скриени камери

Слободен Печат

Масло и екстракт од морков за еластична кожа

Слободен Печат

Почина пејачот Ѓоко Дончев – доајен на македонската народна музика

Слободен Печат

Ви го претставуваме виното ВРАНЕЦ 2019 од Стоби

Слободен Печат

„WhatsApp“ ги одложува новите промени за приватност: Корисниците се „преместуваат“ на други апликации

Слободен Печат

Остави Коментар