НАПРАВЕТЕ САМИ: Домашно антицелулитно масло (РЕЦЕПТ)

Ако сте поборник на природната козметика, тогаш овој рецепт за антицелулитно масло е одличен за вас, а во исто време е и поевтин и поефикасен од козметиката за оваа намена.

За да можете ефикасно да се изборите против целулитот, потребно е да имате избалансирана исхрана, да консумирате доволно течности, да се движите, но и да внимавате на својата емотивна и ментална состојба.

Овој рецепт ќе ви помогне да го стимулирате лимфниот систем и да ја подобрите циркулацијата.

Најпрво изберете основно масло: масло од лешник, масло од роза, масло од семка од грозје или масло од јојоба. Потребни ви се 6 милилитри. Во него додадете 4 милилитри масло од авокадо.

Откако ќе ги измешате, капнете три капки етерично масло од рузмарин (може и од смрека) и уште две капки од етерично масло од лимонска трева.

Прочитајте и...  Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Нанесувајте на чиста кожа од ова антицелулитно масло, трипати неделно, по капење.

Прочитај повеќе

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д