Направете си одличен десерт ова попладне – Полжавчиња

Состојки:

200 милилитри масло за јадење

200 милилитри пиво

500 грама брашно

250 грама гриз

1 ванилин шеќер

1 прашок за печиво

3 лажици какао

За шербет:

500 милилитри вода

500 милилитри шеќер

Подготовка:

Во подлабок сад ставете ги маслото за јадење, пивото, брашното, гризот, ванилиниот шеќер и прашокот за печиво и од сите овие состојки измесете тесто. Добиеното тесто поделете го на два еднакви дела. Едниот дел оставете го да има жолта боја, а во вториот дел од тестото додајте го какаото и повторно измесете го.

Кога ќе завршите со оваа постапка, од двете различни теста, со сукало исукајте кори. Добиените кори ставете ги една врз друга.

Од вака подготвените кори, формирајте ролат.

Прочитајте и...  Сите зборуваат за вториот бран на коронавирусот: Како да се подготвиме?

Ролатот со помош на остар нож исечете го на кришки дебели околу еден сантиметар. Добиените колачиња, редете ги во претходно подмачкана тава за печење. На крај, печете ги во претходно загреана рерна на температура од 200 степени околу 20 минути.

Откако сите колачиња се испечени, оставете ги да се изладат. Потоа, подгответе го шербетот и прелијте ги колачињата.

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат