Направете нешто вкусно ова попладне – Мафини со кајсии и бадеми

Состојки:

2 јајца

150 милилитри масло за јадење

250 милилитри млеко

150 грама шеќер

450 грама брашно

1 прашок за печиво

200 грама кајсии

100 грама бадеми

Подготовка:

Пред да почнете со подготовка на мафините, вклучете ја рерната да се загрева на 200 степени и калапот за мафини премачкајте го со масло за јадење и наросете го со малку брашно.

Во подлабок сад со миксер вклучен на најголема брзина, изматете ги јајцата заедно со шеќерот додека не добиете цврста пена. Потоа во смесата додајте ги маслото за јадење, млекото, брашното и прашокот за печиво. Повторно убаво измешајте, но овој пат со дрвена лажица. На крај, додајте ги ситно сечканите кајсии и бадеми и повторно промешајте.

Прочитајте и...  Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Добиената смеса, ставете ја во калапот за мафини.

Подготвениот десерт печете го околу 20 минути.

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат