Наполи на Елмас против Реал Мадрид во дербито на Лигата на шампионите

фото: EPA-EFE/GABRIELE MENIS

Фудбалерите на Реал Мадрид од 21.00 часот денеска ќе ги одмерат силите со Наполи на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас во второто коло од групата „Ц“ на Лигата на шампионите.

Ова ќе биде директна борба за првото место, откако двете екипи победија во првата рунда. Наполи ја совлада Брага со 2:1, додека Реал беше подобар од Унион Берлин.

Карло Анчелоти, тренерот на шпанскиот гигант пред овој натпревар истакна:

– Играме против еден од најдобрите тимови во Италија. Тие имаат високо ниво на квалитет на игра, индивидуалност и добра атмосфера. Мораме да ги „турнеме“, да го направиме тоа што ѝ го направивме на Жирона – се зборовите на Анчелоти кој ги водеше „наполитанците“ во периодот 2018-2019.

Лига на шампиони
2. коло, двојки

Група „А“

ФК Копенхаген – Баерн Минхен 21.00 часот
Манчестер јунајтед – Галатасарај 21.00 часот

Група „Б“

Ленс – Арсенал 21.00 часот
ПСВ – Севиља 21.00 часот

Група „Ц“

Унион Берлин – Брага 18.45 часот
Наполи – Реал Мадрид 21.00 часот

Група „Д“

РБ Салцбург – Реал Сосиедад 18.45 часот
Интер – Бенфика 21.00 часот

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот