Наполи го чека македонскиот „Дијамант“, в сабота прегледи! – Слободен печат
СпортФудбал

Наполи го чека македонскиот „Дијамант“, в сабота прегледи!

Досегашниот фудбалер на Наполи, Рог е многу блиску до преселба во Каљари, на позајмица со можност за откуп на неговиот договор за сума од 15 милиони евра.

Ова воедно значи дека и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас в сабота (20 јули) ќе ги има лекарските прегледи и потоа официјално го потпише договорот со Наполи.

Според „Скај Спорт Италија“, Каљари ги договорил сите услови околу доведувањето на Хрватот Марко Рог од „Сан Паоло“, воедно овој фудбалер се поврзуваше и со трансфер во Џенова на Горан Пандев и Ајнтрахт Франкфурт.

Хрватскиот интернационалец ќе оди на позајмица вредна два милиони евра и со опција во јуни 2020 година да биде откупен за 13 милиони евра.

Наполи предводен од славниот тренер Карло Анечлоти конечно ќе може да го сврти фокусот кон нашиот Елмас кој досега ги бранеше боите на Фенербахче.

„Спортиталиа“ известува дека веќе се закажани и задолжителните прегледи на Елмас за оваа сабота.

Доаѓањето на нашиот репрезентативец во Наполи го потврди и претседателот на овој клуб, Де Лаурентис за „Радио Кис Кис“ говорејќи дека после заминувањето на Рог, го очекува Елмас чиј трансфер би требало да изнесува 16 милиони евра плус бонуси.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close