Напаѓачот на Ружди е задржан во притвор за обид за убиство

ФОТО: Салман Ружди по нападот на пат кон болница - EPA EFE/@HoratioGates3

Човекот осомничен за прободување на британскиот писател Салман Ружди е задржан во притвор без кауција, откако беше обвинет за обид за убиство и напад, соопшти денеска њујоршката полиција.

Осомничениот напаѓач, 24-годишниот Хади Матар од Фервју, Њу Џерси, денеска е пренесен во притвор во округот Чаутаука.

Видео на денот