Напаѓачот во Лондон е борец на ИД

Мажот, кој носел „лажна експлозивна направа” и беше застрелан од лондонската полиција откако вчера избоде со нож две лица, бил минатиот месец ослободен од затвор.

Џихадистичката организација Исламска држава соопшти дека напаѓачот, кој вчера избоде случајни минувачи на Стритхем во јужниот дел на Лондон, е еден од нејзините борци.

– Напаѓачот во реонот на Стритхем, јужен Лондон, е борец на ИД и го извршил нападот како одговор на повик за напад врз државјани на земји кои припаѓаат на глобалната коалиција која се бори против ИД, се наведува во соопштението на терористичката организација, објавено преку социјалната мрежа Телеграм.

Мажот, кој носел „лажна експлозивна направа” и беше застрелан од лондонската полиција откако вчера избоде со нож две лица, бил минатиот месец ослободен од затвор. Тој отслужувал затворска казна поради распространување на терористички материјали, објавија британските медиуми.

ДЕТАЛИ ОД НАПАДОТ ВО ЛОНДОН: Џихадистот кој убил двајца сакал да умре „во име на тероризмот“, својата девојка ја убедувал да си ги убие родителите

Прочитајте и...  Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Прочитај повеќе

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат