Напаѓачите кои прободеа со нож полицаец, остануваат на слобода

Браќата Александар и Јордан Цветковски – осомничени за нападот на полицискиот службеник Филип Филиповски – остануваат на слобода, пишува Фокус.

Кривичниот совет ја отфрли жалбата на ОЈО за притвор на синовите на екс-градоначалникот на Петровец, Звонко Цветковски, и со тоа ја потврди одлуката на судија на претходна постапка.

На двајцата браќа одземени им се пасошите, не смеат да го напуштат Скопје, не смеат да му се приближуват на прободениот полицаец и треба еднаш неделно да се јавуваат во суд – одлучи Кривичниот совет.

Филиповски беше прободен со нож во угостителски објект на 23 март во скопско Марино. Тој 11 дена по нападот помина во болница борејќи се за живот, остана без еден бубрег и слезина, но за среќа сега неговата здравствена состојба се подобрува.

Прочитајте и...  Костадинов: Може да се случи да немаме избори ни во редовниот термин во декември

Прочитај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Слободен печат

Паника во Грција: На летот од Катар откриени 12 заразени лица, сите патници во карантин

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Спасовски: Засега нема потреба од карантински мерки

Слободен печат

Банди маскираат деца како работници за да продаваат дрога во Британија

Слободен печат

Спасовски: Сите политички партии ќе си направат сопствена анализа и ќе учествуваат на изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заврши масовното тестирање во Вухан, откриени околу 300 асимптоматски случаи

Слободен печат

Дополнета Уредбата за јавен превоз на патници: Маски и ракавици се задолжителни

Слободен печат

МЗ: За 24 часа регистрирани 76 новозаразени, во Скопје активни се 338 случаи

Слободен печат

Италија преку апликација ќе ги следи заразените од коронавирус

Слободен печат

Датумот за избори сѐ поблиску, договорот меѓу партиите сѐ подалеку!?

Слободен печат

За време на нередите во САД уапсени над 7.200 луѓе

Слободен печат