Нападната американската воена база во Сирија

Војник Сирија
Војник Сирија/ Фото EPA-EFE/STRINGER

Американската воена база во Сирија, која ја користат и западните сојузници, денеска е нападната, јави ТАСС.

Базата за која станува збор се наоѓа во близина на сирискиот град Ал Танф, според информативниот телевизиски канал Ал Арабија.

Според информациите на овој канал, извршени се неколку напади во таа област во близина на коалициската база Ал Танф во провинцијата Хомс, која се наоѓа во близина на границата со Ирак.

Сириската телевизија јави дека се слушнале неколку експлозии во базата.

Видео на денот