НАПАДИ ВО ЈЕМЕН: Најмалку осум лица загинати, предизвикани големи пожари

Фото: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Најмалку осум лица загинаа, меѓу кои тројца цивили, и големи пожари беа предизвикани во напад врз јеменскиот пристанишен град ал-Мака.

Јеменските бунтовници во Хути нападнаа со ракети и дронови сили поврзани со меѓународно признатата влада на Јемен во тој град на Црвеното Море, при што загинаа најмалку осум лица, меѓу кои и тројца цивили, и предизвикаа големи пожари, соопштија воени власти.

Вада Дабиш, портпарол на владините сили во западниот брег на Јемен изјави дека во средата најмалку четири ракети биле испукани од складиштата што ги држат бунтовниците чиј сојузник е Иран во градот Ал-Маха.

Тој додаде дека најмалку три други ракети биле пресретнати од јеменските сили. Добиш исто така рече дека во нападот биле вклучени најмалку три беспилотни летала, што предизвикало големи експлозии и пожари што се шират во населените места.

Официјални лица изјавија дека најмалку 12 лица, претежно пожарникари, се повредени во нападите.

Во изјавата на владините сили, исто така, се вели дека целта била – бегалски камп и болница управувана од Лекари без граници.

Хутите тврдат дека владини борци испукале десетици гранати кон градот Дурајхими под контрола на бунтовниците.

Тие конфликти би можеле да загрозат примирје договорено од ОН во градот Ходеид. Пристанишниот град е главниот влез за хуманитарна помош во Јемен, каде повеќе од пет години војна предизвика најголема хуманитарна криза во светот.

Минатата година избувнаа големи борби помеѓу владините сили поддржани од Саудиска Арабија, откако го окупираа стратешкиот град Хаутис.

По неколкумесечен конфликт, двете страни се согласија да ги повлечат своите борци од пристанишниот град и другите две помали пристаништа, Салиф и Рас Иса, како дел од договорот за примирје.

Војната во Јемен започна во 2014 година, кога бунтовниците го окупираа главниот град Сана.

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија ја започна својата интервенција во март 2015 година. Повеќе од 100.000 луѓе се убиени во војната од тогаш, вклучувајќи илјадници цивили.

Видео на денот