НАПАДИ ВО ЈЕМЕН: Најмалку осум лица загинати, предизвикани големи пожари

Најмалку осум лица загинаа, меѓу кои тројца цивили, и големи пожари беа предизвикани во напад врз јеменскиот пристанишен град ал-Мака.

Јеменските бунтовници во Хути нападнаа со ракети и дронови сили поврзани со меѓународно признатата влада на Јемен во тој град на Црвеното Море, при што загинаа најмалку осум лица, меѓу кои и тројца цивили, и предизвикаа големи пожари, соопштија воени власти.

Вада Дабиш, портпарол на владините сили во западниот брег на Јемен изјави дека во средата најмалку четири ракети биле испукани од складиштата што ги држат бунтовниците чиј сојузник е Иран во градот Ал-Маха.

Тој додаде дека најмалку три други ракети биле пресретнати од јеменските сили. Добиш исто така рече дека во нападот биле вклучени најмалку три беспилотни летала, што предизвикало големи експлозии и пожари што се шират во населените места.

Прочитајте и...  ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Официјални лица изјавија дека најмалку 12 лица, претежно пожарникари, се повредени во нападите.

Во изјавата на владините сили, исто така, се вели дека целта била – бегалски камп и болница управувана од Лекари без граници.

Хутите тврдат дека владини борци испукале десетици гранати кон градот Дурајхими под контрола на бунтовниците.

Тие конфликти би можеле да загрозат примирје договорено од ОН во градот Ходеид. Пристанишниот град е главниот влез за хуманитарна помош во Јемен, каде повеќе од пет години војна предизвика најголема хуманитарна криза во светот.

Минатата година избувнаа големи борби помеѓу владините сили поддржани од Саудиска Арабија, откако го окупираа стратешкиот град Хаутис.

По неколкумесечен конфликт, двете страни се согласија да ги повлечат своите борци од пристанишниот град и другите две помали пристаништа, Салиф и Рас Иса, како дел од договорот за примирје.

Прочитајте и...  Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Војната во Јемен започна во 2014 година, кога бунтовниците го окупираа главниот град Сана.

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија ја започна својата интервенција во март 2015 година. Повеќе од 100.000 луѓе се убиени во војната од тогаш, вклучувајќи илјадници цивили.

Прочитај повеќе

СЗО: Рекордно дневно зголемување на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат