НАПАД ВО РУСИЈА: Му кажале да ја напушти училницата поради тоа што доцнел, па почнал да пука

Најмалку еден човек загина, а тројца се ранети кога кога студент отвори оган на колеџ во Благовшченск, на далечниот исток на Русија во регионот Амур, пренесе „Б92“.

Откако го извршил злочинот, студенот извршил самоубиство.

– Тела на две момчиња, меѓу кои и на напаѓачот, пронајдени се на местото на инцидентот. Според прелиминарните информации, три особи се ранети – соопшти Министерството за внатрешни работи во таа област.

Во соопштението се наведува дека едно момче наишло на полициска патрола и им рекло за нападот во колеџот. Полицијата го забележала вооружениот напаѓач на вториот спрат од колеџот кој пукал и кон нив.

„Тас“ пренесува дека полицијата возвратила со истрели од огнено оружје и дека никој од нивните припадници не е повреден.

Прочитајте и...  Нови кредитни линии од ЕБОР и ЕУ за Западен Балкан

Полицијата верува дека недоразбирања кој напаѓачот го имал со колегите од колеџот е можен мотив за нападот.

Извори на службата за вонредни ситуации претходно ѝ рекоа на руската агенција дека напаѓачот започнал да пука откако му е кажано да ја напушти училницата поради тоа што доцнел на час.

Еден ранет тинејџер е во критична состојба.

Рускиот истражен одбор јави дека досегашните резултати од истрагата покажале оти 19-годишниот студент од градешното училиште отворил оган во таа образовна установа.

Ранети се три момчиња, на возраст од 17, 19 и 20 години.

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат