Напад во парк во Киев: Убиена жена вработена во Амбасадата на САД во Украина

Во напад во парк во Киев денеска е убиена жена која била вработена во американската Амбасада во Украина, а полицијата трага по маж осомничен за нападот, соопшти украинската полиција.

Британските медиуми, повикувајќи се на првични сознанија на полицијата, јавуваат дека жената имала повреда на главата и дека ја пронашол случаен минувач, на улица во непосредна близина на паркот во центарот на градот.

Украинскиот министер за внатрешни работи, Артем Шевченко, на Твитер напиша дека „убиството на вработената жена во американската Амбасада во Киев може да биде злосторство или инцидент”.

На полицијата и било соопштено дека жената е претепана и оти се претпоставува дека сторител е темнокос маж на возраст меѓу 30 до 40 години, облечен во темни кратки пантолони и маица.

Прочитајте и...  Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

– Жената беше примена во болница во бесознание, а подоцна таму почина. При прегледот на предметите на жртвата, на нејзино име е пронајдена идентификациска картичка дека е службеничка на американската Амбасада”, соопшти полицијата на Фејсбук.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар