Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Во напад на Хутите на тренинг центар во Јемен загинаа 40 луѓе, а десетина се повредени.

Нападот бил извршен со балистички ракети и дронови.

Борбите во Јемен траат речиси пет години откако Хутите успеаја да ја бутнат владата на претседалот Абд-Рабу Мансура Хади.

Инаку, Хутите добиваат поддршка од Иран.

Од 2015 година меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија се вмеша во конфликтот и се обидува на власт да го врати меѓународно признатиот лидер Хади.

Прочитајте и...  Рускоска: Обвинетите за „27 април“ тактички ја развлекуваат постапката

Прочитај повеќе

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат

Додик: Ситуацијата во БиХ е најтешка од времето на Дејтонскиот мировен договор

Слободен печат

Петровска: Со печат за продолжување на важноста може да се реши проблемот со пасошите

Слободен печат

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен печат

Петровска: Чулев избрзува, создава уште поголем хаос во јавноста

Слободен печат

Шпанија ќе ги ограничи рекламните огласи за обложување преку Интернет

Слободен печат

Остави Коментар

1 + 18 =

Прочитај повеќе

Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Слободен печат

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Слободен печат

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен печат