Намалена стапката на морталитет во Хрватска во однос на минатата година

Ако се земе предвид вкупната смртност во трите пролетни месеци во последните пет години, тогаш стапката е најниска оваа година.

Според прелиминарните податоци на Државниот завод за статистика, во Хрватска во текот на трите пролетни месеци – март, април и мај, вкупно починале помалку лица отколку во истиот период во изминатите четири години.

Податоците покажуваат дека во Хрватска во март починале 4.401 граѓанин, односно 58 повеќе отколку во истиот период лани.

Во април, кога во земјата беше пикот на првиот бран на пандемијата, починаа 4.762 лица, односно 284 повеќе отколку во истиот период во 2019 година, кога тој број бил 4.478 луѓе.

Најголемо изненадување е прелиминарниот податок за минатиот месец, кога статистичкиот завод забележал 3.851 смртен случај, односно 456 помалку отколку во мај минатата година.

Ако се земе предвид вкупната смртност во трите пролетни месеци во последните пет години, тогаш стапката е најниска оваа година.

Прочитајте и...  Независниот Синдикат на Управа за водење на матични книги бара заштитна опрема

Според податоците на ДЗС, во март, април и мај оваа година починале вкупно 13.014 лица, односно 112 помалку отколку во истиот период лани, кога тој број изнесувал 13.126.

Прочитај повеќе

Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

Слободен печат

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

Глигорова: Нудиме ослободување од должничкото ропство, враќање на извршителите во судството

Слободен печат

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција