Намален водостојот на Охридското и Преспанското Езеро

По еден сантиметар е намален водостојот на Охридското и Преспанското Езеро, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Покрај тоа, водостојот на Охридското и Преспанското Езеро е понизок од просекот за јули и тоа за 18 сантиметри кај Охридското и за 1,16 метри кај Преспанското, а кај Дојранското Езеро е за 2,66 метри повисок од повеќегодишниот просек за овој месец.

Намалување на нивото или останување на истото бележат и речиси сите реки во земјава со исклучок на Вардар на мерното место кај Јегуновце каде има благо зголемување на водостојот во однос на вчера.

Прочитајте и...  Заев: Ќе направам тест, иако немав директни контакти со Спасовски

Поврзани вести

И чеченскиот лидер Кадиров со обвинување за Макрон: Tој само го разгорува огнот, наместо да го гасне

Илинка Иљоска

Сите заклучоци од денешната седница на Владата

Слободен печат

Шефот на француската дипломатија: Повиците за бојкот на француските производи се ограничени

Илинка Иљоска

Дуел на ранети лавови

Слободен печат

Орбан изразува надеж дека Трамп ќе биде реизбран

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Областа околу Триумфалната капија во Париз евакуирана поради закана за бомба

Илинка Иљоска

Остави Коментар