Намален бројот на починати и заразени со ковид-19 во Грција

Медицинско лице и пациент заразен со коронавирусот во Грција / Фото: EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

Во периодот од 1 до 7 август 2022 година, за 18 отсто се намалил бројот на починати од ковид-19 и за 19 проценти бројот на заразени во Грција, согласно седмичниот извештај на Националната организација за јавно здравје за ситуацијата со пандемијата во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Во изминатата седмица бил регистриран 100 421 случај на ковид-19, од кои 21 отсто се реинфекции, а биле направени 728 373 тестови, со стапката на позитивност 13,79 отсто, наспроти 15,22 проценти пред една седмица.

Починале 314 лица, а во грчките болници во конкретниот период биле примени 2343 и отпуштени 2195 пациенти, додека пак вкупно 120 лица се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега во грчките болници.

Од почетокот на пандемијата во Грција се потврдени 4 577 675 случаи на ковид-19, а починаа 31 722 лица.

Видео на денот