Наложување, извршување: Твитер цензурира видео со Бајден и неколку девојчиња

„Твитер“ принуди еден од своите корисници да избрише видео на кое е кандидатот за претседател на САД, Џо Бајден со неколку девојчиња.

Снимката е направена во 2015 година, за време на свечена заклетва на новите конгресмени, родители на девојчињата што може да се видат на видеото, пренесува порталот„Риклем д нет“ (Reclaim the net).

Џејк Кениг се изненадил кога неговиот налог на „Твитер“ бил заклучен, откако се обидел да го објави клипот и му било кажано да не го објавува на таа социјална мрежа.

Блокирањето на твитот доведе до нови обвинувања кон компанијата за цензура на објави, мимови и веб-страници кои го критикуваат Бајден и демократската кандидатка за потпретседател на САД, Камала Харис.

Прочитајте и...  Хрватска: Помалку бучава во кафулињата за луѓето да разговараат безбедно на дистанца

Прочитај повеќе

Бислимоски: Подготвени сме за грејната сезона, потрошувачите топлинската енергија ќе ја добиваат околу 6 часот

Слободен печат

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

СП.

Отворен првиот плоштад за велосипеди во Скопје

Слободен печат

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

СП.

Обид за грабеж во домот на докторот Вело Марковски

Лука Андреев

Клаудио Губитози: На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку што сакате да бидете

СП.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија бележи рекорден јавен долг поради Ковид-19

Слободен печат

Илон Маск пак распали по Бил Гејтс: Сите умираат, никој од моите нема да се вакцинира!

Марина Дамческа

Дебар и Центар Жупа утре ќе останат седум часа без вода

Слободен печат

Повредените војници се надвор од животна опасност, моментално траат прегледите и снимањата

Слободен печат

Автократијата во Србија e значително зајакната, според индексот на либерална демократија:

Слободен печат

Повеќе нема изговори за кучињата да се шетаат во паркови за деца