НАЈУБАВИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА - III ДЕЛ - Слободен печат

НАЈУБАВИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА (TРET ДЕЛ)

https://www.instagram.com/p/Bwh1dIJHsyD/Македонска природа, зеленило, скопски приказни и брутална архитектура, под сино небо и розови облачиња… Дека се е убаво во април ни докажуваат сите фотографии кои ги репостиравме од Вашите инстаграм-профили!

Ова е третиот дел од компилацијата, првиот дел можете да го видите тука, а вториот овде (линк од вториот дел)

Доколку ја пропуштивте розовата инстаграм-галерија, кликнете тука и стопете се во убавините на расцутената природа низ Скопје и Републиката.

За да се најдете на нашата следна листа, заследете го нашиот инстаграм профил *https://www.instagram.com/slobodenpecat/* и тагнете не!

Црвеногушка кај Требиште, @andrejmihajlov

View this post on Instagram

🇲🇰♥️ Црвеногушкаа!!! 🥰 • Reposted @andrejmihajlovv European robin (Erithacus rubecula). Црвеногушка 😍 🐣 💚 🤗. . . . . . . Ја сликнав покрај ледничкото езеро Локув😄, кое се наоѓа на 40тина минути од селото Требиште. . . . Црвеногушка е мала врапчевидна птица од семејството на муварчиња (Muscicapidae). Црвеногушката е дневна и моногамна птица, а се исхранува со инсекти и црви, но наесен и зимно време, ја дополнува својата исхрана со бобинки и овошје. Мажјакот има агресивно територијално однесување. Ги напаѓа другите мажјаци што се обидуваат да влезат во неговата територијата, а забележано е дека напаѓаат и други мали птици без посебна провокација. Црвеногушките гнездат во пукнатини или дупки. Гнездото е направено од мов, лисја и трева, послани со помека трева и пердуви. . . . . . Голема благодарност за подршката од 💚 @telekom_mk 💚, кои се залагаат за едукација на младите, развивање на биологијата и еколошката свест за животната средина, со што технологијата се користи за добри цели. #технологијатазадобро . . . . . #wildlifephotography #naturephotography #outdoorphotography #science #biology #ecology #zoology #ornithology #wild #wildlife #animallovers #animal #animals #birdlife #birds #birdwatching #bird #birdphotography #birdsofinstagram #birding #naturelover #nature #nature_shooters #explore #explorer #exploremore #инстаграмџии #life #macedonia🇲🇰

A post shared by СП. (@slobodenpecat) on

Windows XP, Овче Поле, @toshezafirov

Спокојно пладне во МАНУ, Скопје, @skopjeing

Културен живот, Скопје, @nezenzabar

 

View this post on Instagram

 

🇲🇰#Скопје 🎭👀♥️💫Reposted • @nezenzabar

A post shared by 🕊 СЛОБОДЕН ПЕЧАТ 🗞 (@slobodenpecat) on

Фотогеничен паркинг, @fmihajlov

Совршена пауза, Охрид, @munzevigezgin

Скопско изгрејсонце, @pasta_rhymez

Брутална убавина 2, Скопје, @sdaleks

Совршен момент за фотографија, Прилеп,  @dzigio

Најубавата вулканска ерозија, Куклица, @darkomatopenka

 

View this post on Instagram

 

🇲🇰с. #Куклица: Среќен ден на планетата Земја!⁣ 🌎 ⁣ 🤔 Доколку се прашуваш зошто ја одбравме баш Куклица за да го честитаме денот на планетата 🌎, причината е:⁣ ⁣ 🔮 Научните студии покажуваат дека камените кукли се всушност вулкански карпи, создадени од вулканска ерозија. Научниците велат дека камените фигури се создале пред десет милиони години, кога сè уште немало луѓе на планетата. Вертикалната ерозија на вулканските карпи создала „кукли“ повисоки од десет метри, што и денес доминираат во околината. Градот Кратово, во близина на селото Куклица, лежи на изгаснат вулкан. Според изјавите на жителите на секои 5 – 6 години во долината се појавува нова кукла.⁣ ⁣ 💫 Веќе претпоставуваме дека одговорот на зошто одбравме да ја репостираме Куклица е јасен. Ова е едно од најстарите магични места генерирани од природата во Републиката. ⁣ ⁣ 🍀 Денес репостираме најубави места генерирани од природата во Републиката, доколку во твојата галерија се наоѓа наше природно чудо, тагни не! 👀♥️🔮⁣ ⁣ ⁣ 📸:⁣ @darkomatopenka 🙌 ⁣ ⁣ ______________________________________________ #kratovo #kuklica #earth #earthday #инстаграмџии #инстаграмџики #macedonia #northmacedonia #кратово #stones #worldwonder #ig_europe #history #archeology #nature #priroda #природа #rock #doll #naturephotography #amazing_shots #unseen #скопје #skopje #vscomacedonia #instagraphytk #insta #фотонаденот #фотонанеделата

A post shared by 🕊 СЛОБОДЕН ПЕЧАТ 🗞 (@slobodenpecat) on

Плоштад Македонија, @jov_save

Магични зраци на југ, Гевгелија, @novakovdimitar

Ретко фотографирана локација, Скопје, @anthony_iamm

Брутална убавина 3, @martin.taseski

 

View this post on Instagram

 

🇲🇰♥️⚡️ Reposted • @martin.taseski

A post shared by 🕊 СЛОБОДЕН ПЕЧАТ 🗞 (@slobodenpecat) on

Момент на прекраснотија, Струга, @allshotsoflike

Предлог за ноќна прошетка – Стара Чаршија, Скопје, @ruvejdidrizi

Св. Константин Велики и Св. Елена, @dark.o_arhitekt

 

View this post on Instagram

 

🇲🇰 Првобитниот храм на Св. Константин Велики и Св. Елена бил граден и по Првата светска војна, а бил осветен во 1926 година. Во земјотресот во 1963 година, храмот имал оштетувања кои не биле сериозни, но на почетокот од 70 години во ХХ век, истиот е миниран за на негово место се изгради ГТЦ. Нестор Алексиев го изработил еднокрилниот, одмерно расчленет иконостас, висок и широк околу 10 метри. Денес, деловите од иконостасот се наоѓаат во црквата „Св. Петар и Павле” во Јурумлери и „Св. Никола” во Куманово 💫 ⚡️Reposted • @dark.o_arhitekt ° омилен ° #church #vsco #christianity #orthodox #macedonia #instagraphytk #инстаграмџии

A post shared by 🕊 СЛОБОДЕН ПЕЧАТ 🗞 (@slobodenpecat) on

Прочитај повеќе

Научно е докажано дека со овој тип на мажи, жените почесто доживуваат оргазам!

Слободен печат

Шест причини поради кои вашето момче нема да се ожени со вас!

Слободен печат

Зарем сте виделе нешто поубаво од ова? Емили Ратајковски се разголи, а друштво ѝ прави егзотичната пријателка Џамеа (ФОТО/ВИДЕО)

Слободен печат

Само Јелена Карлеуша има храброст да се облече вака! (ФОТО)

Слободен печат

Даниел Крег едвај ја прифатил улогата за Џејмс Бонд!

Слободен печат

Природа или естетска хирургија? Руската Анџелина Џоли го маѓепса светот! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

two × 4 =

Прочитај повеќе

Најжешката Македонка во сауна, по бикини и целата „свети“ (ФОТО)

Слободен печат

„Не сакам врска“: Сиа открила на кој музичар му понудила секс без обврски! (ФОТО)

Слободен печат

Колин Фарел се спрема за улогата на Пингвинот во Бетмен! (ФОТО)

Слободен печат

Тамара Тодевска водителка на MAC: „Очекуваме спектакл, ја славиме музиката и различноста“

Слободен печат

Хит во најава: Александар Тарабунов – Тара ја претстави својата нова „SEÑORITA“

Слободен печат

Зошто храната што „крцка“ ни е повкусна?

Слободен печат