„Најубавиот подарок за Божиќ” – Прва божиќна претстава во нашата земја

Ова е прво драмско дело од ваков вид со учество на толку многу деца – актери, но и општо земено прва божикна претстава во нашата земја, која беше поставена во Театарот Комедија. Во претставата учествуваат и актерите Дејан Лилиќ и Марина Поп Панкова.

Во радосниот амбиент на предбожикните денови, најмладите жители на Скопје имаа прекрасна можност да научат нешто повеќе за празникот Рождество Христово преку драмската изведба на приказната „Најубавиот подарок за Божиќ” од авторот Воскресија Бадниковска, објави Бигорскиот манастир.

Зад овој проект, како што се наведува, стоеше и навистина многу се потруди продуцентската куќа „Аурипигмент”, а во реализацијата зедоа учество и популарните млади актери од филмската школа „Тинтири Минтири”.

Ова е прво драмско дело од ваков вид со учество на толку многу деца – актери, но и општо земено прва божикна претстава во нашата земја, која беше поставена во Театарот Комедија. Во претставата учествуваат и актерите Дејан Лилиќ и Марина Поп Панкова.

Прочитајте и...  Заев: СДСМ покажува вистинска грижа за земјоделците, го цени и вреднува нивниот труд

-Нивниот магичен настап и неверојатна харизма на сцената успешно ја внесоа публиката во убавината на божикниот настан и ја поттикнаа активно да се заинтересира за пораките кои произлегуваа од содржината на драмата. Вешто составените дијалози преку кои, освен божикниот настан се третираа и актуелни теми, добро ја исполнија својата улога и на децата им пренесоа вистинско празнично расположение и чувство за поголема другарска солидарност, љубов и добрина, а не пропуштија и слатко да ги насмеат со комичните ноти кои провејуваа во драмата, стои во објавата на манастирот.

Освен споменатите, не помал удел за успехот и масовната посетеност на ова драмско дело, имаше и режисерот Кузман Кузмановски, драматуршкиот соработник Билјана Крајчевска, музичкиот соработник Владимир Димовски, популарните пејачи Влатко Лозановски – Лозано и Димитар Андоновски, како и водителот од ТВ Канал 5 Ване Маркоски.

Прочитајте и...  СЗО: На вирусот треба се да удри со целата можна сила на системот

Од Бигорскиот манастир изразуваат надеж дека претставите од ваков едукативен вид ќе станат постојана практика, особено спроти значајните христијански празници и настани.

Прочитај повеќе

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи

Слободен печат

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат

Новозаразеното лице од Кавадарци е син на претходно заболен од Ковид-19

Слободен печат

Ќучук: Во С. Македонија има 2 кампањи – За враќање на земјата каде што беше пред три години или за патот кон членство во ЕУ

Слободен печат