Најстариот фудбалер во светот направи трансфер на 55 години

Казујоши Миура ќе игра фудбал во шестата деценија од животот/ фото: AFLO / Profimedia

Jaпонецот Козујоши Миура е познат како најстариот фудбалер затоа што со 55 години се уште игра на професионално ниво и засега нема намера да се пензионира.

Денес Миура направи трансфер и тоа во редовите на португалскиот вторлигаш, Оливериренсе. Потврдено е дека Миура ги помина медицинските прегледи и во овој клуб пристигнува како позајмен фудбалер.

Целата на Оливеиренсе е пласман помеѓу најдобрите следната сезона, па тој ќе се обиде да помогне.

Кариерата Миура ја започна уште во далечната 1982 година во Шизуока. Подоцна, тој помина осум години во Бразил, по што се врати во татковината.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот