Најскапиот џемпер на светот! (ФОТО) – Слободен печат
ЕспресоМода

Најскапиот џемпер на светот! (ФОТО)

Го носел Курт Кобејн, не е перен, има флеки и дупка, а чини дури 334.000 долари.

Волнениот џемпер на Курт Кобејн е наречен „светитот грал од сите предмети кои тој ги носел“.

Џемперот на лидерот на групата Нирвана, продаден е на аукција во Њујорк за неверојатни 334.000 долари.

Profimedia

Џемперот со копчиња, кој Кобејн го носел во 1993 година за време на изведбата на „Unplugged“ на MTV, продаден е без да е исперен скоро три децении, со сите флеки и дупка од цигара, пренесува BBC.

За сега не е познато кога музичарот последен пат го носел, но проценето е дека до сега, тоа е најскапиот џемпер кој некогаш бил продаден на аукција.

Претседателот на аукциската куќа „Џулејнс“, Дерен Џулејн, го нарече волнениот џемпер на Кобејн „светиот грал на облеката која тој ја носел“.

Кобејн поради огромниот успех кој го постигна групата Нирвана, основана во 1987 година, со години се бореше со славата, депресијата и зависноста од наркотици. Тој изврши самоубиство во април 1994 година, на своја 27 годишна возраст.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close