Најпродаваниот електричен автомобил во светот стигна до 400.000 примероци

Имено, моделот на „Nissan“ на струја овие денови ја достигна бројката од 400.000 продадени единици ширум светот. За овој резултат му беа потребни нешто повеќе од 8 години и две генерации.

Првиот „Leaf“ беше лансиран во декември 2010 година, а неговиот наследник пристигна во 2017 година.

Во „Nissan“ имаат пресметано дека примероците на „Leaf“ кои се движат по патиштата ширум светот имаат поминато 10 милијарди километри.

Според јапонскиот производител, на тој начин е заштедена количина од 3.8 милиони барели нафта, која инаку би се употребила за погон на автомобилите кои користат мотори со внатрешно согорување, наместо електричните.

„Nissan Leaf“ денеска се изработува во три фабрики, на три континенти – во Јапонија, Англија и во САД.

Прочитајте и...  Најважна работа која би требало да ја направиме пред почетокот на вториот бран на коронавирусот

Oвој автомобил се продава во преку 50 држави во светот, а планот е во првата половина од оваа година да се појави и на 6 нови пазари во Латинска Америка, како и 7 држави во Азија и Океанија, до крајот на годината.

„Nissan Leaf“ беше најпродаваниот електричен автомобил во Европа во 2018, со преку 40.000 испорачани единици, но и вкупно најпродаван модел во Норвешка.

Инаку, до првите 100.000 продадени примероци „Nissan“ стигна во 2014, а година подоцна продажбата достигна 200.000 единици. Бројката од 300.000 испорачани возила „Nissan Leaf“ беше надмината во 2018, a во март 2019 дојде до продажба од 400.000 возила.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат