Најприближни до совршенство: Ова се најубавите 10 жени на планетата

Се верува дека совршеното лице е она што е сосема симетрично, односно на кое двете страни му се потполно еднакви, пишува Стил.

Оваа формула на убавина вклучува доста математика и прецизни податоци. Колку што се посиметрични страните на лицето, толку личноста се смета за поубава. Многу ренесансни уметници како Да Винчи, Микеланџело и Рафаело го користеле златниот пресек за да постигнат рамнотежа и хармонија во своите дела.

Оддалеченоста меѓу линијата на челото и дното на брадата треба да се подели на три еднакви дела. Постојат уште некои пропорции кои можат да влијаат на привлечноста – на пример, ширината на очите треба да биде еднаква на растојанието меѓу очите.

Докторот Хулија де Силва ги проучувал лицата на познатите холивудски дами и стигнал до следниве резултати. Според неговите резултати, овие дами се најприближни до совршенството.

Кара Делевињ

<p>Lepota je u oku posmatrača, ali postoje neki parametri lepote, koji sežu još od davnina i koji su odredili standarde lepote.</p>

Кејти Пери

Profimedia

Натали Портман

profimedia

Скарлет Јохансон

Related image

Кејт Мос

Image result for kate moss profimedia

Тејлор Свифт

Image result for taylor swift profimedia

Аријана Гранде

Image result for ariana grande profimedia

Амбер Херд

Related image

Бијонсе

Фото: Инстаграм

Бела Хадид

Instagram

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат