8 C
Скопје

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Според денешното истражување на Brainster со помош на алатка за кариерно советување која била искористена од над 7.000 учесници, најмногу од нив, односно 17,1 отсто избрале професија од ИТ областа како најпосакувана.

Голема причина за тоа е финансискиот аспект, односно според истражувања повеќето програмери заработуваат околу 1.000 евра плата, но тоа е просек. Многу ИТ експерти заработуваат и над 2.000 евра, а толку приближно изнесуваат и платите на експертите вработени во големи фирми.

Платите се разликуваат во фирмите во зависност од дали сте јуниор, медиор или сениор програмер, па така се движат од 700 евра до над 2.200 евра.

Сепак, платата зависи и од кој сектор е ИТ експертот, односно дали е програмер, веб девелопер или веб дизајнер, експерт за оптимизација на сајт или ИТ администратор.

Прочитајте и...  ОН: Руски официјални лица најверојатно вмешани во труењето на Навални

Извор: Блиц..рс

Поврзани вести

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Остави Коментар