-4 C
Скопје

Најновото истражување открива: Течност за плакнење на уста го неутрализира коронавирусот за 30 секунди

Научниците откриле дека одредени хигиенски производи што ги користиме на дневна основа имаат значително влијание врз коронавирусот.

Тие објаснуваат дека течноста за плакнење на устата, средство за плакнење на носот, па дури и разреден шампон за бебиња поради присуството на хемикалии во нив, ги уништуваат вирусните мембрани. 

Instagram

Новото научно истражување откри дека средствата што ги користиме секојдневно можат да послужат како дополнително оружје во борбата со коронавирусите. Но, се напоменува дека студијата во никој случај не сугерира дека овој прозивод може да ве направи имуни на КОВИД-19.

Исто така, ова не било тестирано на вообичаен начин.Тестовите биле извршени во лабораторија со употреба на култивирани човечки клетки. Научниците го користеле вирусот „HCoV-229e“, а не „SARS-CoV-2“. Иако двата вируси се генетски слични, и како такви може да се очекува слични резултати и кај новиот коронавирус сепак не може со сигурност да се потврди.

Прочитајте и...  Детален месечен хороскоп за декември за Вага, Скорпија и Стрелец: Пред вас е убава иднина
EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

 

Тестовите покажале дека овие хигиенски производи ефикасно го деактивирале вирусот, иако имало разлики помеѓу одделни производи од тоа колку долго биле во контакт со вирусот.

Шампонот за бебиња успешно го неутрализирал вирусот во наведената концентрација на растворот за само 1-2 минути. Поточно тој неутрализирал 99% од вирусот за 1 минута и 99,9% за 2 минути.

Средството за плакнење на устата  било уште поефикасно, неутрализирајќи 99,9% од вирусот за само 30 секунди.

Instagram

Една германска студија во јули, исто така покажала дека употребата на средство за плакнење на устата го намалува вирусното оптоварување на новиот коронавирус.

Но, ниту една студија не гарантира исти резултати при користење на овие средства за хигиена во секојдневна заштита од вирусот, затоа што ова е равенка со многу непознати.

Прочитајте и...  Дали диуретиците се штетни за бубрезите?

 

Фото: ЕПА

Потребни се уште многу клинички испитувања на овие производи за подобар увид, изјавил Крег Мејерс, автор на студијата. Дури и ако овие производи го намалат пренесувањето на вирусот за 50%, тоа сепак ќе има големо влијание на глобално ниво.

Поврзани вести

Бекута им одржа лекција на колегите: Можеби ќе останеме без пари, но настапите не се повредни од ниту еден живот!

Слободен печат

Детален месечен хороскоп за декември за Вага, Скорпија и Стрелец: Пред вас е убава иднина

Слободен печат

ВИДЕО: Ја има ЈК во природна големина! Ѕирнете во собата на фан на Карлеуша

Слободен печат

ФОТО: По гласините за врската со винарот Северина се огласи и откри кој ѝ го чува грбот

Слободен печат

Запознајте ја мајката на Илон Маск: Супермоделот Меј Маск откива каков бил нивниот живот пред Тесла

Слободен Печат

Колку ќе трае имунитетот по вакцинацијата: Две години или доживотно?

Слободен Печат

Остави Коментар