Вести Економија

Четири компании добија јавна опомена од Македонска берза

Слободен печат
На седницата одржана на 18.06.2019 година Одборот на директори на Македонска берза АД Скопје донесе одлука за изрекување на мерката јавна опомена преку интернет страницата...
Вести Свет

ОСТАВКА НА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР ВО САД: Го исплука Трамп, па се повлече од служба! (ВИДЕО)

Слободен печат
Британскиот амбасадор во Вашингтон, сер Ким Дарок денеска поднесе оставка по скандалот со протечените дипломатски документи, пренесува Ројтерс. „По протекувањето на официјални документи од оваа...
Вести Култура

Едвард Лакман и Јоргос Арвантис се овогодинешни добитници на наградата „Златна камера 300“ на фестивалот Браќа Манаки

Оваа година, Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ одбележува 40 годишен јубилеј. А привилегијата да биде лауреат на наградата за животно дело „Златна камера...
Спорт Фудбал

Божиновски: Алашкерт е благ фаворит на хартија

Македонија ЃП в четврток (11 јули) со почеток од 17.00 часот против Алашкерт на гостувањето ќе се обиде да оствари поволен резултат пред реваншот во...
Еспресо Шоу биз

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО СУПЕР ЗГОДНИОТ ПЕЈАЧ, син на пратеничка во македонското Собрание (ФОТО)

Слободен печат
По предолга пауза на музичката сцена, згодниот пејач Шпат Касапи оваа година навистина се активираше. Од лани тој објави 5 песни, а последната песна која...
Вести Македонија

Пендаровски: Очекувам поригиден став од новата грчка влада во однос на имплементацијата на Преспанскиот договор

Слободен печат
Знам дека Европската унија се бави сама со себе, но таа мора да знае дека ние на Балканот сме 30 години во транзиција и мораме...
Вести Економија

Зголемени цените на индустриските производители на годишно ниво

Слободен печат
Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.2 % на...
Вести Скопје

Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија: Коко се врати дома (ФОТО)

Слободен печат
Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници животни и каде што престојуваа Коко, Мими, Роси и Хјасл, денеска рано...
Вести Ви Препорачуваме Свет

РЕПОРТАЖА НА „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: Израел – чудесна земја! (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски
Израел е чудна и чудесна земја. Современа и ориентална во исто време, модерна и рурална. Во неа се испреплетува сегашноста, но и минатото на човештвото....
Вести Регион

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТ КОН БЕЛГРАД: Татко и ќерка загинаа на лице место, повредено бебе (ФОТО)

Слободен печат
Педесет и деветгодишен маж и 33-годишна жена настрадаа утринава во тешка сообраќајна несреќа на автопатот кон Белград кај Мала Крсна. Како што информира Курир.рс, се...