Економија

Ковачевски: Обврските навремено ќе се сервисираат

МИА
Тековните потреби и понатаму ќе се сервисирааат непречено. Во најголема криза пензиите ги исплаќавме порано, редовно се исплаќаат платите и не се доцни со обврските....
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да се справите со исцрпеноста кога вашето дете едноставно не ви дозволува да се наспиете?

Слободен Печат
Дали вашето дете се наоѓа во фаза кога преминува од бебешко креветче во поголем кревет? Или имате повеќе деца – едното се бори со „ноќни...
Македонија Слајдер

Министерот Бесими на средба со австрискиот амбасадор

МИА
Спроведување на стратегијата за економско заздравување и забрзан раст – SmartER growth, даночната стратегија, но и продлабочување на соработката во делот на СДИ, беа тема...
Македонија Слајдер

За неносење маски санкционирани 549 граѓани

Слободен печат
 Во текот на изминатото деноноќие сакционирани се 549 граѓани за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат...
Македонија Слајдер

Здружението „Заедно посилни” со кампања за Светскиот ден на СИДА

Слободен печат
Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – „Заедно посилни” – Скопје, и годинава организира активности за подигнување на свесноста за ХИВ-инфекцијата. За...
Свет

Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

Слободен печат
 Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата...
Македонија

Сто и девет години од раѓањето на Славчо Темков

Слободен печат
Кавадарци денеска одбележува сто и девет години од раѓањето на Славчо Темков, еден од основоположниците и двигатели на културно-уметничкото и спортско живеење во Кавадарци меѓу...
MacedonianAlbanian