Најнови светски податоци за корнаворусот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 613.829 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 28.229, а оздравеле 137.224 лица.

– Во Република Српска забележани се седум нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на новозаразени измесува 162, од кои 91 маж и 71 жена.

– На крузерот Зандам, на кој се наоѓаат повеќе од 1.800 луѓе во близина на Панама, починаа четири лица од последици од новиот коронавирус. Повеќе од 130 луѓе пријавиле дека имаат симптоми слични на грип, како и проблеми со дишењето. Здравите патници се префрлуваат на друг брод.

– Во Јужна Кореја вчера се регистрирани 146 новозаболени лица од Кковид-19, со што бројот на инфицирани лица се искачи на 9.487, додека забележани се 144 смртни случаи.

Прочитајте и...  Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија - ќе се зголеми на 672 милиони

– Во Канада во последните 24 часа регистиррани се над 670 новозаразени лица со Ковид-19, со што вкупната бројка е 4.689, од кои 53 починаа, а 353 оздравеле.

– Во Того е регистриран првиот смртен случај од новиот коронавирус. Пациентот кој синоќа почина на 17 март се вратил од Белгија и имал астма. Во Того досега со Ковид-19 заразени се 25 луѓе.

Прочитај повеќе

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Лозинка

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат